Slunovrat poprvé venku

25.06.2010 21:32

U fotbalistů venku znamená na hřišti soupeře. Slunovrat není fotbalový klub, ale divadelní soubor, takže pro Slunovrat venku znamená opravdu venku v původním slova smyslu. Jak byste někomu vysvětlili, co to vlastně venku znamená? Napadá mě třeba venku = "není v domě", "není to pod střechou", "je to pod otevřeným nebem". Už se pomalu blížíme k tomu, o čem dnešní článek má být ... co že se v Hradci koná v červnu a souvisí to s nebem? Není to balónové nebe, to bývá v srpnu, ale jasně - je to známý a uznávaný festival Divadlo evropských regionů, v rámci kterého probíhá každým rokem Open air program.

Letošní organizátor, sdružení POCO a POCO ANIMATO, charakterizuje OPEN AIR PROGRAM takto:

- maže hranice mezi profesionálním a amatérským divadlem
- je otevřen všem žánrům a podobám divadla
- oživuje atria budov, náměstí, ulice a další veřejné prostory centra Hradce Králové
- je více než 200 představení během 10 dnů, na 150 divadelních souborů z evropských zemí i ze zámoří
- zahrnuje také programy pro děti, workshopy, koncerty, výstavy, instalace, přednášky a diskuse
- navštěvují a reflektují ho významné osobnosti uměleckého života

A co s tím má společného Slunovrat? Letos opravdu hodně, protože Slunovrat na Open Airu vystupoval!!! V úterý 22.6. odpoledne si Slunovrat odbyl dvojí premiéru - poprvé na hradeckém festivalu a poprvé na venkovní scéně. Slunovrat zahrál a zatančil pásmo s reprodukovaným doprovodem písní cimbálové muziky Hradišťan. Pro herce Slunovratu to byla nová zkušenost, protože si vyzkoušeli, jaké to je přijít na neznámé místo a předvést své vystoupení. Dopadlo to všechno moc dobře. Počasí skvělé, hlediště zaplněné a trochu posvátné historické prostředí venkovního atria Městské hudební síně - to všechno přispělo k tomu, že atmosféra byla zase úplně jinak skvělá než třeba ve Filharmonii. Jako tradičně máme z vystoupení více fotek než dáme sem na web, kdo chce víc, přihlaste se. 

Vystupovat na Open Airu v Hradci bylo pro nás velkou ctí a považujeme to za významný krok v činnosti Slunovratu. Děkujeme organizátorům, že nás k vystoupení pozvali !!!

... První venkovní vystoupení Slunovratu se odehrálo přímo před kaplí sv. Jana Nepomuckého ...

   

... Obléknout kostýmy, rozcvičit se, poslední pokyny, příprava k nástupu na scénu ...

... diváci vlevo už jsou tady, diváci uprostřed nás vidí takhle, diváci vpravo jsou tu taky ...

... Míla a Jitka, mladé dámy, Martin a Adrianka ...

... Janička, mladí pánové, Kačka

... děkovačka a před kaplí všichni, i někdo navíc :-), na památku ...

  

xxxxx

Pokud se chcete dozvědět o festivalu víc, můžete se na dalších řádcích přečíst text uvedený na webu  Klicperova divadla v Hradci Králové před zahájením festivalu. 

Mezinárodní festivaly Divadlo evropských regionů v Hradci Králové prokázaly za uplynulých patnáct ročníků svůj nesporný smysl. Oslava divadla, v pravidelném termínu posledních deseti dnů sezony (21. – 30. června), je jejím každoročním vyvrcholením. Počínaje XVI. festivalem 2010 spojují své pořadatelské síly čtyři subjekty: Klicperovo divadla o.p.s., Divadlo Drak o.p.s., společnost Poco a Poco animato a Volné sdružení východočeských divadelníků. Je to proto, že se během deseti festivalových dnů pravidelně odehraje kolem 220 představení na dvaceti scénách, kterými pořadatelé disponují. K tomu jsou navíc stany a šapita např. Divadla Continuo, souboru Vosto5, Divadla Husa Na provázku, Divadla Dno, Divadla ANPU a mnoha dalších. Divácký zájem samozřejmě ovlivňuje především počasí, přesto při loňském deštivém XV. ročníku navštívilo 211 produkcí přes 58.000 diváků. Před třemi lety při nádherném počasí to bylo i přes 70.000 diváků. – Festivalová dramaturgie všech spolupořadatelů má za hlavní kritérium kvalitu nabízených představení. Proto je v přípravné dramaturgické skupině také řada respektovaných teatrologů a kritiků. Skladba programu není nijak omezena žánrově, festival Divadlo evropských regionů myslí na všechny své diváky. Pořadatelé rovněž chtějí, aby hostující soubory, domácí i zahraniční, zůstaly na festivalu alespoň tři dny, tedy aby nejen odehrály svá představení, ale měly také čas něco z pestrého programu vidět a vzájemně se inspirovat, setkat se s přáteli, s kterými se v tempu divadelních sezon téměř nevidí.
V této fázi příprav XVI. Festivalového ročníku je už jasný prostor pro představení: V Klicperově divadle 19 na hlavní scéně, 14 ve Studiu Beseda, 6 na komorní scéně V podkroví, 10 na letní scéně a 22 v šapitó. V Divadle Drak se počítá s uspořádáním 30 představení a v programu Open air se pak očekává minimálně 125 představení. V současné době probíhají jednání s divadelníky dvanácti zemí Evropy (Slovensko, Polsko, Rusko, Litva, Finsko, Francie, Švýcarsko, Rakousko, Německo, Španělsko, Belgie, Slovinsko). O definitivní podobě zahraniční účasti pak rozhodnou finanční možnosti a technické parametry jednotlivých inscenací.
Nedílnou součástí mezinárodních festivalů v Hradci Králové jsou doprovodné akce – umělecké dílny, koncerty, výstavy, profesní setkání divadelníků, debaty a besedy, setkání s legendami českého divadla. Festivaly Divadlo evropských regionů se plně ztotožňují s poselstvím dramatika a tehdejšího prezidenta České republiky Václava Havla, které nám poslal v roce 1995, k prvnímu festivalovém ročníku:

Vážení kolegové, milí diváci, tím, že člověk na jedné straně zůstává sám sebou, živým, žijícím, myslícím a uvědoměle se chovajícím člověkem, ale zároveň na druhé straně na ohraničenou sváteční chvíli divadelního představení sám ze sebe vystupuje a programově se zříká své identity ve prospěch identity jiné, poukazuje ke skutečnému tajemství lidství a lidské identity, aktualizuje toto tajemství, ozvláštňuje je a nově otevírá. Raduje se z toho, že vidí hlouběji do sebe, do svých vnitřních možností a skrze ně do „bytí vůbec“. Takto se ve všech divadlech na různých místech našeho malého kontinentu – přes všechny rozmanitosti povah a různých národních a kulturních tradic – společně každý večer ptáme: kdo jsme? – Přeji Vám, aby během Mezinárodního festivalu v Hradci Králové mezi vámi vznikla elektrizující atmosféra duchovního a pocitového srozumění hlediště s jevištěm, ono zvláštní magnetické pole, které vytváří již mnoho set let podivuhodnou a vzácnou pospolitost, vzrušující pocit vzájemného dorozumění, nové „bratrství“, které je tím nejpádnějším potvrzením toho, že divadlo jednou pro vždy má smysl.
Václav Havel

—————

Zpět